top of page

zprávy

 • Od školního roku 2019/2020 jsme započali dlouhodobou spolupráci na projektu Kylián Workshop ČR. Studenti Taneční konzervatoře hl. města Prahy, Janáčkovy konzervatoře Ostrava a Taneční konzervatoře Brno tak získávají možnost kontinuálně pracovat se specifickou látkou přímo v praxi a více do hloubky. 

 • KTA průběžně digitalizuje sbírky a modernizuje své zázemí. Přesvědčte se nejlépe sami jeho návštěvou. 

 • HLEDÁME EMERITNÍ !!! VÝZVA - Víte li o důchodci jehož život je spojen s tancem, prosíme netajte to a ozvěte se nám na info@kylianfund.cz, T + 420 602 591 333. Rádi bychom nabídli malou pozornost, třeba cestu do divadla nebo domácí taneční kino.

 • 16. ledna 2019 ve 20:00 Kylián: Narozen v cizině. Na jevišti Divadla Viola v Praze. Jiří Kylián jako autor textu a filmových skečů k originálnímu divadelnímu představení v hlavní roli s Jiřím Lábusem.

 • 27. října 2018 ve 20:00 Kylián: Narozen v cizině. Jiří Kylián jako autor textu a filmových skečů k originálnímu divadelnímu představení v hlavní roli s Jiřím Lábusem. Aktuálně na repertoáru Divadla Viola v Praze. 

 • Kyliánův  nadační fond  v Praze spolu  s Baletem Národního  divadla v Praze a Festivalem TANEC PRAHA představují multimediální  retrospektivu největšího českého choreografa Jiřího  Kyliána. Celebrating  Kylián! Ve dnech 5.-10. 6. 2018 a 11.- 25. 10. 2018 v Budově B Národního divadla na náměstí Václava Havla, Praha 1. Celebrating Kylián! je adaptací stejnojmenné multimediální výstavy připravené na počest Jiřího Kyliána u příležitosti jeho sedmdesátin pro speciální festival Celebrating Kylián! pořádaný během celého roku 2017 v Nizozemí. Celebrating Kylián! iniciovali Holland Dance Festival, Kylian Productions, divadlo Korzo, Nizozemské taneční divadlo a Zuiderstrandtheater. V inovativním duchu, s nepostradatelnou lehkostí a tíhou zároveň, expozice prezentují osobnost vyjímečného tvůrce a člověka, vývoj jeho práce a jeho přínos tanečnímu světu. TISKOVÁ ZPRÁVA ke stažení.

 • STOPY V PÍSKU: JIŘÍ OPĚLA, Kyliánův taneční archiv, 2. května  2018 očekávaným hostem našeho cyklu Stopy v písku byl JIŘÍ OPĚLA, muž mnoha řemesel spojených s živým uměním, především pak významný český manažer, produkční a producent, jenž na tři desetiletí spojil svůj život s Pražským komorním baletem Pavla Šmoka, představil České republice Jiřího Kyliána a mnohé další světové umělce. V současnosti je iniciátorem ceny Manažer roku, udělovanou v rámci České taneční platformy.

 • Ve středu 25. dubna 2018 zvolila francouzská Akademie krásných umění na svém plenárním zasedání Jiřího Kyliána zahraničním přidruženým členem. Kylián usedne do křesla, které před ním náleželo Léonardovi Cremoninimu. V souladu se stanovami Akademie schválil tuto volbu Ministr pro Evropu a zahraniční vztahy. Ve stejný den, tedy 25. dubna schválila Akademie reformu stanov, jejímž cílem je vytvořit sekci choreografie. Tato změna stanov bude v nejbližší době předložena Radě státu. Akademie krásných umění, jedna z pěti Akademií tvořících Institut de France, podporuje uměleckou tvorbu všeho druhu a bdí nad ochranou francouzského kulturního dědictví. Podporuje uměleckou tvorbu, pořádá soutěže, uděluje ceny, financuje umělecké rezidence a uděluje dotace uměleckým projektům a událostem ve Francii i v zahraničí. Plní funkci konzultačního orgánu Veřejné správy. Je založena na myšlence umělecké víceoborovosti. Má padesát devět členů, kteří jsou rozděleni do osmi uměleckých sekcí. Předsedou a místopředsedou Akademie krásných umění byli pro rok 2018 zvoleni Laurent Petitgirard, člen sekce hudební skladby a doživotní tajemník Akademie krásných umění od 1. února 2017, a Pierre Carron, člen sekce malby. 

 • Ve čtvrtek 1. března 2018 byl v galerijním prostoru SmetanaQ představen nový taneční film UNLIT HORIZON od autorské dvojice Mária Júdová a Andrej Boleslavský. Film, který vznikl na základě vítězství ceny MAYA a naší finanční podpory, přinesl imerzní zážitek a nevšední estetickou zkušenost. Diváci se ponořili do digitálního světa tance, kde ve virtuální realitě sdíleli prostor s tanečníky a pozorovali jejich performance z nových perspektiv.​ TISKOVÁ ZPRÁVA ke stažení

 • Kyliánův nadační fond v Praze pozval profesionály, přátele a milovníky tance na den otevřených dveří Kyliánova tanečního archivu. Setkání se konalo v pátek 12. 1. 2018 od 15:00 do 17:00 v prostorách knihovny HAMU na Malostranském náměstí, kde archiv sídlí. TISKOVÁ ZPRÁVA ke stažení

 • U příležitosti Mezinárodního dne tance jsme představili soubor fotografií KYL.expo, ve kterém dlouholetý dvorní fotograf NDT Joris Jan Bos zachycuje práci Jiřího Kyliána. 29. dubna 2017 jsme tak v rámci představení Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kdy byla na programu Kyliánova choreografie Falling Angels, promítli tyto fotografie na velkém plátně. KYL.expo jsme v tuto chvíli připraveni nabídnout dalším subjektům a divadlům k prezentaci.

 • 12. května 2017 byla předána cena Maya historicky první výherkyni – Márii Júdové ze Slovenska. Jako hlavní partner Festivalu tanečních filmů v ČR (FTF), podporujeme vznik a distribuci tanečních filmů formou finanční podpory ve výši 60 000 Kč za vybraný scénář. Dokončení filmu je vázáno na konec roku 2017, jeho prezentace na speciální event bienále FTF v první půli roku 2018. Náš fond zodpovídá také za nasmlouvání vítěze včetně péče o autorská práva. 

 

 • Ve spolupráci ve souborem 420PEOPLE jsme vstoupili do vzdělávacího projektu Gaga workshop Prague 2017, a to udělením stipendií čtyřem vybraným tanečníkům. 

bottom of page